| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 2-1546158-3 |
| Color: | Black |
| Series: | Buchanan 6 Series |
| Amperage: | 20 A, 25 A, 5 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Double Printed Circuit Pin |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .375 in, 9.53 mm |
| Voltage: | 300 V, 600 V |
| Mount Angle: | Vertical |
| Screw Size: | 6-32 |
| Package Quantity: | 240 |
| Number of Levels: | 1 |
| Number of Positions: | 5 |
| GPL: | A46 |
| Packaging: | Package |
| Mounting Ears: | Without |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | E458 |
| Wire Size: | 22 - 12 AWG, .3 - 3 mm² |
| Screw Material: | Steel |
| Length: | 1.936 in, 49.17 mm |
| Screw Plating: | Zinc Chromate |
| Barrier Strip Style: | Tri-Barrier |
| Terminal Plating: | Copper Alloy |
| Terminal Plating Finish: | Bright |
| Terminal Plating: | Tin |
| Mounting Insert: | Without |
| Mounting Options: | None |
| Screw Head Type: | Combo Phil-Slot |
| Top Hardware: | Wire Clamp Combo Head |
| Block Style: | Open Bottom with Standoffs |
| Standards Met: | UL 94V-0 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 2-1546158-3 6DBL-05-006 |
| SKU: | AMP2-1546158-3 |
2-1546158-3
Specifications
Detailed Description
Easily connect and secure wires with this straight orientation Buchanan 6 Series terminal block. Constructed from UL 94V-0 rated thermoplastic, it ensures safety and reliability in various applications. The block features five contacts and is suitable for wire sizes ranging from .3 to 3 mm² (22-12 AWG). With a voltage rating of 300V or 600V and amperage options of 5A, 25A, or 20A, it provides efficient power distribution. The terminal block is wave solder capable and RoHS compliant, making it environmentally friendly. Its compact design, with a pitch of 9.53mm (.375 in) and a length of 49.17mm (1.936 in), offers easy installation. Whether used in industrial or commercial settings, this terminal block is a reliable solution for your connectivity needs.

