| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 3-1734774-7 |
| Housing Material: | PA 9T GF |
| Mount Type: | Board Mount |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Pitch: | .039 in, 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC |
| Package Quantity: | 30 |
| Housing Color: | White |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 144 |
| Packaging: | Box & Tray, Tray |
| Operating Temperature Range: | -40 - 185 °F, -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold Flash |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 15 µin |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .063 in, 1.6 mm |
| Connector Height: | 10 mm, .394 in |
| GPL Description: | Data and Devices |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | K370 |
| Connector Length: | 3.504 in, 89 mm |
| Connector System: | Cable-to-Board |
| PCB Contact Termination Area Plating Finish: | Matte |
| Connector Width: | .346 in, 8.8 mm |
| Termination Post Tail Length: | .091 in, 2.3 mm |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 2.54 µm |
| Bus Type: | PCI Express |
| Ejector: | Without |
| Accepts PCB Thickness: | .062 in, 1.57 mm |
| PCI Generation: | II & III |
| Part Aliases: | 3-1734774-7 |
| SKU: | AMP3-1734774-7 |
3-1734774-7
| Heilind Number: | AMP3-1734774-7 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 3-1734774-7 |
| Datasheet: | Statement of Compliance |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your connectivity with this PCI Express 2.3L 164 POS connector in a sleek white G/F housing. Crafted from durable PA 9T GF material, it ensures reliable performance in demanding environments. Featuring a vertical mount orientation and through-hole solder termination, it offers seamless integration onto your board. With a gold flash contact plating and tin PCB contact termination, it guarantees optimal conductivity. Operating efficiently in a wide temperature range from -40 to 85°C, it's suitable for diverse applications. This connector, with a 1mm pitch and 30 package quantity, is perfect for your Cable-to-Board PCB setup, meeting PCI Generation II & III standards. Trust in its quality and compliance with RoHS regulations for a sustainable solution in your projects.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1734774-1 | ![]() | |
| TE Connectivity 5-2337939-4 | ![]() |


