| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 5-146131-5 |
| Series: | AMPMODU Headers |
| Amperage: | 3 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 30 V AC |
| Contact Type: | Pin |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Package Quantity: | 35 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Number of Positions: | 12 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 013 |
| Profile: | Standard |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature Range: | -65 - 125 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin |
| PCB Thickness (Recommended): | .062 in, 1.57 mm |
| Mating Alignment: | Without |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 1058 |
| Post Size: | .025 in, .64 mm |
| Mating Post Length: | .32 in, 8.13 mm |
| ECCN: | EAR99 |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 750 V |
| Connector Contact Load Condition: | Fully Loaded |
| Contact Shape: | Square |
| Termination Post Tail Length: | .05 in, 1.27 mm |
| High Temperature Compatible: | Yes |
| Header Type: | Breakaway |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 100 - 200 µin |
| High Temperature Housing: | Yes |
| Temperature Rating: | High |
| Standards Met: | CSA LE7189 UL E28476 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 5-146131-5 |
| SKU: | AMP5-146131-5 |
5-146131-5
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our AMPMODU Headers, designed for efficient surface mounting. With CSA and UL standards compliance, rest assured of their quality and safety. Featuring 12 gold-plated contacts in a straight orientation, these headers ensure reliable signal transmission. The black thermoplastic housing offers durability, while the 2.54mm pitch allows for easy integration. Operating in a wide temperature range and ROHS compliant, they are ideal for industrial applications. With a package quantity of 35, these headers are perfect for your PCB assembly needs.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 534206-6 | ![]() |


