| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 15-44-6820 |
| Color: | Black |
| Series: | 71850 - C-Grid |
| Amperage: | 2.5 A |
| Connector Type: | C-Grid |
| Number of Contacts: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.05 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 3.81 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 20 |
| Mating Cycles: | 25 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Without |
| Polarized to PCB: | No |
| Contact Termination Plating Thickness: | 3.81 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.57 mm |
| Supplier Product Group: | PCB Socket Receptacles |
| Connector System: | Board to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Glow Wire Capable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 15-44-6820 0015446820 |
| SKU: | MOL15-44-6820 |