| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 36642-0001 |
| Color: | Black |
| Series: | 8619 - KK 396 |
| Amperage: | 4 A |
| Connector Type: | KK 396 |
| Number of Contacts: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Pitch: | 3.96 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | Polyester |
| Orientation: | Vertical |
| Keying: | Yes |
| Tail Length: | 9.91 mm |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.27 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 325 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 3.96 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Guide to Mating Part: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Breakaway: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Shroud Type: | Partial |
| Part Aliases: | 0366420001 |
| SKU: | MOL36642-0001 |
36642-0001
Specifications
Detailed Description
Easily connect and secure your electronic components with our KK 396 Vertical Header. Featuring six circuits with snap-in pegs for convenient assembly, this lead-free connector ensures reliable performance. The through-hole termination method, along with brass contact material plated with tin, guarantees efficient conductivity. With a pitch of 3.96mm and a voltage rating of 250V, it's suitable for various applications. Its vertical orientation and polarized design enhance ease of use, while the PCB locator and retention features provide added stability during installation. RoHS compliant and made with durable polyester material, this black header is a dependable choice for wire-to-board connections in any project.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/31/2022 | 512388 - Change Supplier. This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 07/12/2022 | 512278 - Retraction of PCN 510384. Due to global material constraints & delays on getting this material to move. | Download | |||
| 08/16/2021 | 510384 - Supplier Change. Due to mfg constraints at the Florence Kentucky Location of one of our resin suppliers it has been determined to move the Mfg of one of the resin product families to Evansville Indiana location of that same supplier. | Download | |||
| 08/01/2014 | GCM 10629608 - Supplier Change. | Download | |||

