| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem ES1000-NO.2-B9-X-38MM |
| Color: | Clear |
| Overall Length: | 1.496 in, 38 mm |
| Material: | Crosslinked Polyolefin, Irradiated Modified Polyolefin |
| Shrink Ratio: | 4:1 |
| Shrink Temperature: | 110 °C |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .065 in, 1.65 mm |
| Expanded Diameter: | .293 in, 7.44 mm |
| Part Aliases: | CP4997-000 |
| SKU: | RYCES1000-NO.2-B9-X-38MM |
ES1000-NO.2-B9-X-38MM
| Heilind Number: | RYCES1000-NO.2-B9-X-38MM |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | ES1000-NO.2-B9-X-38MM |
| Datasheet: | Catalog Section |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance your cable management with our ES1000-NO.2-B9-X-38MM heat shrink tubing. Crafted from durable crosslinked and irradiated modified polyolefin, this tubing offers a 4:1 shrink ratio, perfect for a snug fit. With a clear color and an overall length of 38mm, it provides reliable protection while maintaining visibility. Operating temperature range of -40 to 130°C ensures suitability for various environments. RoHS compliant and with a recovered diameter of 1.65mm, it's a versatile solution for abrasion protection in wire and cable management.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2018 | P-18-015607 - Manufacturing location change. | Download | |||

