| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem GPO-135-19/9.5-0-SP |
| Color: | Black |
| Material: | Irradiated Modified Polyolefin |
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Shrink Temperature: | 80 °C |
| Operating Temperature Range: | -55 - 135 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .374 in, 9.5 mm |
| Expanded Diameter: | 19 mm, .748 in |
| Part Aliases: | 1807774001 |
| SKU: | RYCGPO-135-19/9.5-0-SP |
GPO-135-19/9.5-0-SP
| Heilind Number: | RYCGPO-135-19/9.5-0-SP |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | GPO-135-19/9.5-0-SP |
| Datasheet: | Catalog Section |
| ECAD Model: |
Description:
Black, 2:1, Single Wall Tubing, Shrinks To .374 in [9.5 mm], Irradiated Modified Polyolefin, 19 mm [.748 in] Inner Diameter, RAYCHEM GPO
More >>Specifications
Detailed Description
Easily protect and insulate your wires with our black Single Wall Tubing. With a convenient 2:1 shrink ratio, it effortlessly conforms to your cables, shrinking to a snug .374 inch diameter. Made of durable Irradiated Modified Polyolefin, this tubing is designed for long-lasting performance. Perfect for a variety of applications, it has an inner diameter of 19mm [.748 in] and is ideal for heat shrink projects. With a shrink temperature of 80°C and operating temperature range of -55°C to 135°C, it's suitable for use in a wide range of environments. Stay compliant with RoHS regulations while ensuring your cables are protected with this high-quality heat shrink tubing.

