| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem RBK-VWS-125-NR2-X-25MM |
| Color: | Clear |
| Overall Length: | 25 mm, .984 in |
| Material: | Irradiated Modified Polyolefin |
| Shrink Ratio: | 4:1 |
| Shrink Temperature: | 110 °C |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .065 in, 1.65 mm |
| Expanded Diameter: | .315 in, 8 mm |
| Part Aliases: | 3257456008 |
| SKU: | RYCRBK-VWS-125-NR2-X-25MM |
RBK-VWS-125-NR2-X-25MM
| Heilind Number: | RYCRBK-VWS-125-NR2-X-25MM |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | RBK-VWS-125-NR2-X-25MM |
| Datasheet: | Catalog Section |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance the durability and protection of your cables with our RBK-VWS-125-NR2-X-25MM heat shrink tubing. Made from irradiated modified polyolefin, this clear tubing offers a 4:1 shrink ratio, ensuring a snug fit around your wires. With a shrink temperature of 110°C and an operating temperature range of -40 to 125°C, it provides reliable performance in various environments. The 25mm overall length accommodates different cable sizes, with a recovered diameter of 1.65mm and expanded diameter of 8mm. RoHS compliant and suitable for abrasion protection, this tubing is a must-have for wire and cable management.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/13/2024 | P-24-026995 - Shipping Location change. Our current shipping location will change From: TE Connectivity Corporation TE Pennsylvania DC 1311 S Market St Mechanicsburg PA 17055, USA To: TE Connectivity Corporation El Paso Distribution Center 1740 Joe Battle Blvd. Bldg 3 El Paso TX 79936 USA. No Fit/Form/Function Changes No manufacturing location change would be related to this notification No materials change related to this notification. | Download | |||

