| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem TMS-SCE-1K-3/16-2.0-S1-9 |
| Color: | White |
| Overall Length: | 1 in |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Operating Temperature Range: | -55 - 135 °C, -67 - 275 °F |
| Compatible Cable Diameter: | .069 - .164 in, 1.75 - 4.06 mm |
| Tubing Type: | Ladder |
| Part Aliases: | 3549610001 |
| SKU: | RYCTMS-SCE-1K-3/16-2.0S19 |
TMS-SCE-1K-3/16-2.0-S1-9
| Heilind Number: | RYCTMS-SCE-1K-3/16-2.0S19 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | TMS-SCE-1K-3/16-2.0-S1-9 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance cable organization and labeling with our TMS-SCE-1K-3/16-2.0-S1-9 White Printable Shrink Tubing. Designed for seamless identification, this ladder-type tubing offers a 3:1 shrink ratio, ensuring a snug fit around cables with a diameter ranging from 1.75 to 4.06 mm (.069 to .164 in). With a durable construction and operating temperature range of -55 to 135°C (-67 to 275°F), it's ideal for various applications. Plus, it's RoHS compliant, guaranteeing environmentally friendly production. Elevate your wire and cable marking process with this versatile tubing solution.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity | Raychem TMS-SCE-1K-1/8-2.0-S1-9 | TMS-SCE-1K-1/8-2.0-S1-9 | ![]() |


