| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem TMS-SCE-3/16-2.0-S1-9 |
| Color: | White |
| Overall Length: | 1 in |
| Shrink Ratio: | 3:1 |
| Operating Temperature Range: | -55 - 135 °C, -67 - 275 °F |
| Compatible Cable Diameter: | .069 - .164 in, 1.75 - 4.06 mm |
| Tubing Type: | Ladder |
| Part Aliases: | 3573650001 |
| SKU: | RYCTMS-SCE-3/16-2.0-S1-9 |
TMS-SCE-3/16-2.0-S1-9
| Heilind Number: | RYCTMS-SCE-3/16-2.0-S1-9 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | TMS-SCE-3/16-2.0-S1-9 |
| Datasheet: | Instruction Sheet (non U.S.) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance cable organization with our TMS-SCE-3/16-2.0-S1-9 printable shrink tubing. Designed for efficiency, this white tubing boasts a 3:1 shrink ratio, ensuring a snug fit around cables with a diameter ranging from 1.75 to 4.06 mm. Its ladder design facilitates easy installation, while its RoHS compliance guarantees environmental responsibility. With an operating temperature range of -55 to 135°C (-67 to 275°F), it offers reliable performance in various conditions. Elevate your labeling and identification process with this essential wire and cable accessory.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity | Raychem TMS-SCE-3/4-2.0-9 | TMS-SCE-3/4-2.0-9 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2016 | E-16-000268 - Product Improvement. The score drawing for the listed part families has been modified. | Download | |||


