| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1419158-6 |
| Series: | Get .64 Connector System |
| Gender: | Housing for female terminals |
| Number of Rows: | 2 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 14 V DC |
| Polarization: | No |
| Body Material: | PA GF |
| Number of Positions: | 6 |
| GPL: | N26 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 100 °C, -40 - 212 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | No |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | M127 |
| Connector System: | Wire to Board, Wire-to-Device |
| Length: | .53 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 17.75 mm, .699 in |
| Width: | 20.22 mm, .796 in |
| Mating Tab Width: | .025 in, .64 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | Yes |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | Integrated in Housing |
| Part Aliases: | 1419158-6 |
| SKU: | AMP1419158-6 |
1419158-6
| Heilind Number: | AMP1419158-6 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 1419158-6 |
| Datasheet: | Instruction Sheet |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Easily connect female terminals with our MARKT2X3SWIT CONN.B, designed for seamless integration in automotive applications. This housing features two rows with a pitch of 2.54 mm, providing a secure fit for up to 6 positions. Crafted from durable PA GF material in sleek black, it offers reliable performance in a wide operating temperature range from -40 to 100°C. With a height of 17.75 mm and width of 20.22 mm, it's compact yet serviceable. The integrated primary locking feature ensures a secure connection, while the 180° cable exit angle allows for flexible installation. RoHS compliant and suitable for signal circuit applications, this connector accessory is a must-have for automotive wiring projects.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-1419158-9 | ![]() |


