| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 7-2176360-4 |
| Size Code: | 0402 |
| Power Rating: | .0625 W |
| Termination Type: | Solder |
| Resistance: | 2.49 KΩ |
| Rated Voltage: | 50 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Dimensions: | 1 x .5 x .3 mm |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Element Type: | Thin Film |
| Tolerance: | .1% |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP7-2176360-4 |
7-2176360-4
| Heilind Number: | AMP7-2176360-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 7-2176360-4 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Achieve precision in your electronic projects with this RQ 0402 thin film resistor. With a resistance of 2.49 KΩ and a tolerance of 0.1%, it ensures accurate performance. Operating at a rated voltage of 50 V and with a power rating of .0625 W, it is suitable for a variety of applications. Its compact 0402 size and surface mount termination make it easy to integrate onto PCBs. RoHS compliant and designed for reliability, this resistor is an essential component for demanding electronic systems.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2176371-8 | ![]() | |
| TE Connectivity 2176372-6 | ![]() | |
| TE Connectivity 3-2176389-4 | ![]() | |
| TE Connectivity 4-2176391-2 | ![]() |


