| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem RNF-100-3/8-9-FSP |
| Color: | White |
| Material: | Irradiated Modified Polyolefin |
| Shrink Ratio: | 2:1 |
| Shrink Temperature: | 95 °C |
| Operating Temperature Range: | -55 - 135 °C |
| Product: | Heat Shrink Tubing |
| Recovered Diameter: | .187 in, 4.8 mm |
| Expanded Diameter: | .375 in, 9.5 mm |
| Part Aliases: | 7790544001 |
| SKU: | RYCRNF-100-3/8-9-FSP |
RNF-100-3/8-9-FSP
| Heilind Number: | RYCRNF-100-3/8-9-FSP |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | RNF-100-3/8-9-FSP |
| Datasheet: | Quality Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Enhance cable protection with our RNF-100-3/8-9-FSP Heat Shrink Tubing. Designed for durability, this white tubing is made of Irradiated Modified Polyolefin, offering a 2:1 shrink ratio at 95°C. With an operating temperature range of -55 to 135°C, it ensures reliable performance in various environments. Easily secure and insulate wires with this RoHS-compliant tubing, featuring a recovered diameter of 4.8mm and expanded diameter of 9.5mm. Perfect for abrasion protection in wire and cable management, it's a versatile solution for your industrial needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity | Raychem 1445022-2 | MICRO MNL RECEPT HSG SINGLE R | ![]() |
| TE Connectivity | Raychem 1445022-4 | MICRO MNL RFECEPT HSG SINGLE R | ![]() |
| TE Connectivity | Raychem TMS-SCE-1/8-2.0-4 | TMS-SCE-1/8-2.0-4 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/03/2024 | PCN-24-196817 - Part and Drawing revision level match. In an effort to maintain same revision level of parts across entire documentation and to avoid conflicts between revision in shipping labels to drawings, we are aligning Product drawing revision & Central Part Registry revision level. Also we use this opportunity to fix rounding and conversion errors (from inch to mm / mm to inch) to avoid mismatch between Product drawing and shipping labels. This change is for administrative purpose only and there is no change in Form, Fit and Functions of the product. This change will be processed with PPAP level 1 / First Article Inspection (FAI). If you need PPAP document, then apply for e-PPAP. Existing inventory to be consumed in First In First Out (FIFO) basis. (There is a cooling period of 180 days up to which part with old labels can be shipped) | Download | |||


