| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 9-1879276-5 |
| Size Code: | 0805 |
| Power Rating: | .125 W |
| Termination Type: | Solder |
| Resistance: | 11.8 KΩ |
| Rated Voltage: | 150 V |
| Mounting Style: | Surface Mount |
| Dimensions: | 2 x 1.25 x .55 mm |
| Product: | Surface Mount Resistors |
| Product Type: | Precision Resistor |
| Element Type: | Thin Film |
| Tolerance: | .1% |
| Number of Terminations: | 2 |
| SKU: | AMP9-1879276-5 |
9-1879276-5
Specifications
Detailed Description
Enhance precision in your electronic designs with this RP 2A 11K8 0.1% 15PPM 1K RL resistor. Measuring 0805 in size and boasting a power rating of .125 W, it ensures reliable performance in a compact package. With a resistance of 11.8 KΩ and a tolerance of .1%, this thin film element offers exceptional accuracy. Operating at a rated voltage of 150 V, it is suitable for a wide range of applications. Featuring surface mount termination and measuring 2 x 1.25 x .55 mm, it is easy to install on your PCB. Trust in the quality of this precision resistor for your electronic projects.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 2-1879747-4 | ![]() | |
| TE Connectivity 5-1879743-7 | ![]() |


