| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Part Number: | Hirose HR10A-7P-6SC(73) |
| Series: | HR10 |
| Gender: | Female |
| Housing Material: | Metal |
| Number of Contacts: | 6 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Plating: | Silver |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -25 °C |
| Shell Size: | 7 |
| Mating Type: | Push-Pull |
| Mount Angle: | Straight |
| Shell Size - Insert Arrangement: | 7-6 |
| Mating Cycles: | 1000 cycle |
| Wire Size: | 30 - 26 AWG |
| Shell Finish: | Nickel |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 100 VAC |
| SKU: | HIRHR10A-7P-6SC(73) |
HR10A-7P-6SC(73)
| Heilind Number: | HIRHR10A-7P-6SC(73) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Number: | HR10A-7P-6SC(73) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
The HR10A-7P-6SC(73) Circular Connector is a reliable and durable solution for your connectivity needs. Designed for high-performance applications, this female connector features a metal housing with a panel mount for secure installation. With six silver-plated contacts and a crimp termination method, it ensures efficient signal transmission. Operating in temperatures ranging from -25°C to 85°C, it offers versatility in various environments. The straight mount angle and push-pull mating type make it easy to use. Its nickel shell finish not only enhances its durability but also meets RoHS compliance standards. With a current rating of 2A and a voltage rating of 100VAC, it guarantees stable performance. Suitable for wire sizes 30-26 AWG, this connector is a perfect choice for high-reliability applications. Whether you're in the aerospace, military, or industrial sector, the HR10 series connector is the ideal choice for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Hirose PT06SE-18-32P(SR) | Crimp Plug Connector 26482-1 W/SR | ![]() |
| Hirose 1-746610-6 | 26 DIP PLUG, 100CL, LEAD FREE | ![]() |
| Hirose 1658641-2 | HDP-20,PLUG,SIZE 5, 50 POSN | ![]() |
| Hirose 172159-1 | 4 CIR UNIV M-N-L CAP | ![]() |
| Hirose 205090-1 | HD 20 SOCKET CONTACT | ![]() |
| Hirose 205203-3 | CRIMP SNAP RCPT ASSY,SIZE 1 | ![]() |
| Hirose 205210-8 | PLUG ASSY SIZE 4 | ![]() |
| Hirose 163A11089X | D-SUB, 25-pos., Plug, Solder cup, Through hole, Quality class 3 | ![]() |
| Hirose HR12-SC-111 | PACKED IN BAGS OF 100 | ![]() |
| Hirose HR12-SC-112 | 100 PER BAG | ![]() |
| Hirose 19144-0002 | InsulKrimp Spade Tongue Terminal for 22-18 AWG Wire, Tape and Reel | ![]() |
| Hirose 19193-0152 | VersaKrimp Ring Tongue Terminal for 8 AWG Wire, Closed-Brazed Barrel, Stud Size 1/4" (M6), Carton | ![]() |
| Hirose 19203-0113 | Krimptite Temp-Term Ring Tongue Terminal for 12-10 AWG Wire, Stud Size 10 (M5), Carton | ![]() |
| Hirose 39-00-0040 | Mini-Fit Male Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass Contact, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Hirose 43025-0800 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 8 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Hirose 43025-1000 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 10 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Hirose 51353-3200 | 2.00mm Pitch MicroClasp Wire-to-Board Receptacle Housing, Positive Lock, Dual Row, 32 Circuits, White | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/11/2022 | HIR-430-021018 - UL Clarification. Recently, Toray Industries, Inc.,(Hereinafter Toray) announced that certain resin products were improperly identified by Toray as receiving certification from Underwriters Laboratories (hereinafter, "UL"). | Download | |||


