| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-103168-0 |
| Series: | AMPMODU Headers |
| Amperage: | 3 A |
| Housing Material: | Thermoplastic |
| Number of Contacts: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole - Solder |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Type: | Pin |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Package Quantity: | 72 |
| Contact Amperage: | 3 A |
| Number of Positions: | 24 |
| Housing Color: | Black |
| Mount Orientation: | Vertical |
| GPL: | 014 |
| Profile: | Standard |
| Mating Retention Type: | Detent Window |
| Packaging: | Tray |
| Operating Temperature Range: | -65 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| PCB Contact Termination Area Plating: | Tin-Lead |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarization |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Printed Circuit Board |
| Product Code: | 5223 |
| Post Size: | .025 in, .64 mm |
| Mating Post Length: | .318 in, 8.08 mm |
| ECCN: | EAR99 |
| Dielectric Withstanding Voltage: | 750 V AC/DC |
| Connector Contact Load Condition: | Fully Loaded |
| Contact Shape: | Square |
| Mating Retention: | With |
| Termination Post Tail Length: | .125 in, 3.18 mm |
| Header Type: | Shrouded |
| Connector Assembly Type: | PCB Mount Header |
| PCB Contact Termination Area Plating Thickness: | 100 - 200 µin |
| High Temperature Housing: | No |
| Temperature Rating: | Standard |
| Shrouded End Dimension: | .066 in, 1.68 mm |
| Shrouded Sides: | 4 |
| Standards Met: | CSA LR7189 UL E28476 |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1-103168-0 |
| Replacement Part: | 6-103168-0 |
| SKU: | AMP1-103168-0 |
1-103168-0
Specifications
Detailed Description
Enhance your PCB connectivity with our AMPMODU Headers, featuring a straight body orientation and 24 contacts in a 2-row configuration for efficient through-hole solder termination. Crafted with high-quality thermoplastic housing and reliable phosphor bronze contacts, these headers ensure durability and performance. With a 2.54mm pitch and gold plating in the contact mating area, they guarantee seamless signal transmission. Compliant with UL 94V-0 standards and rated for industrial use with an operating temperature range of -65 to 105°C, these headers offer both safety and reliability. The shrouded header type, along with detent window mating retention, provides ease of assembly and secure mating. Designed for vertical PCB mounting, they are ideal for various electronic applications. With 72 pieces in a tray, they offer convenience and efficiency in bulk installations. Upgrade your PCB connections with our AMPMODU Headers for superior quality and performance.
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-87456-9 | ![]() | |
| TE Connectivity 1-87977-0 | ![]() | |
| TE Connectivity 2-87456-0 | ![]() | |
| TE Connectivity 3-87977-7 | ![]() | |
| TE Connectivity 87733-3 | ![]() |


